[Aktualizacja] Sytuacja meteorologiczna i zagrożenia [nowe informacje i zdjęcia]

20.09.2024 godz. 10:12

Oficjalny komunikat MPWiK Wrocław:

✅ Woda w sieci wodociągowej na terenie całego Wrocławia jest zdatna do picia! 🚰
✅ Nie planujemy przerw w dostawach wody!

20.09.2024 godz. 7:30

fot. Marek Zięba

20.09.2024 godz. 7:00

Zebrałem informację od służb, mieszkańców którzy monitorują wały i wypatrują przecieków. Zgodnie z danymi IMGW na Stacji Trestno widać, że poziom wody opada. Najnowszy odczyt w tym miejscu pokazuje obniżenie się stanu o 11 cm w stosunku do wczorajszego, najwyższego odczytu. Prognoza jest taka, że woda będzie stabilnie opadać. Służby obserwują sytuację, nie są na ten moment prowadzone, żadne działania. Stan wałów jest dobry a niewielkie przesiąki są od razu zaopiekowane.

19.09.2024 godz. 14:00

Bartoszowice, Opatowice.

fot. Paweł Kołodziej

19.09.2024 godz. 13:30 Grobla Łaniewska

W okolicach Grobli Łaniewskiej było dzisiaj od rana kilka przecieków przez pod wałami. W chwili obecnej służby poinformowały o zakończeniu prac przy układania worków. Pobliskie restauracje i ludzie dobrej woli dostarczali kanapki, wodę i inny prowiant. Mieszkańcy Biskupina oraz Osiedla Olimpia Port stawili również się w dużej liczbie. Służby są na miejscu i sprawdzają okoliczne wały. Worki z piaskiem zostały przygotowane, w kilku punktach aby w razie czego można było szybko reagować.

Zdjęcia z godz. 12:50

19.09.2024 godz. 11:30

fot. Filip Perski

19.09.2024 godz. 6:30

Przedstawiam najnowsze zdjęcia. Woda przy Jazie Opatowickim wdarła się na Wyspę Opatowicką, tafla wody znajduje się około 1,5 m od korony wałów. Bardziej przezorni mieszkańcy pozostawili swoje samochody w okolicach Nowych Mostów Chrobrego. Poziom wody, wg. prognoz i przewidywań nie powinien się już podnosić, jednak będzie utrzymywał się na obecnym poziomie przez ok. 1,5 dnia. Wały w okolicach Wielkiej Wyspy są kontrolowane przed ewentualnymi przeciekami.

18.09.2024 godz. 17:00

fot. Paweł Kołodziej

18.09.2024 godz. 13:00

Po konsultacji z Jackiem Jerzmańskim, który pełni funkcję społecznego Lidera Powodziowego mamy informację na temat działań prowadzonych na terenie Wielkiej Wyspy. Na chwilę obecną sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do obaw. Wolontariusze prowadzą działania wyłącznie na obszarze Zoo, które mają na celu zabezpieczyć pawilony zwierząt. Prace będą prowadzone do późnych popołudniowych w dniu dzisiejszym i jutrzejszym.

Jest prośba jedynie, w miarę możliwości o prowiant i wodę dla wolontariuszy, który pracują w pełnym słońcu. Jeżeli ktoś ma możliwość dostarczenia posiłków czy napojów to prosimy o kontakt z numerami kontaktowymi w ZOO.

18.09.2024 godz. 11:00

Aktualizacja przez IMGW prognoz na stacji Tresno, dużo niższe prognozy. W stosunku do wczorajszych prognoz fala kulminacyjna obecne szacunku pokazują prawie 90 cm niższy poziom w punkcie kulminacyjny.

źródło: https://hydro.imgw.pl/#/station/hydro/151170030?h=73

18.09.2024 godz. 10:30

Marek Zalewski przewodniczący rady osiedla Biskupin-Bartoszowice-Sępolno-Dąbie:

🌊 **Współczesne wały przeciwpowodziowe na Wielkiej Wyspie– jak bardzo różnią się od tych z 1997 roku?**

Dzisiejsze wały, zmodernizowane w latach 2014-2018, to zupełnie inna liga niż te, które pamiętamy z 1997 roku. Wówczas większość z nich była jeszcze poniemiecka, zarośnięta drzewami, które przez system korzeniowy powodowały przesiąki. Obecnie wały są zabezpieczone wewnętrzną nieprzemakalną przesłoną betonitową, która skutecznie chroni przed ich przemakaniem.

📊 **Fakty na temat inwestycji we Wrocławskim Węźle Wodnym:** ktoś wrzucał artykuł na ten temat powyżej.

„Przebudowano 60 km wałów {min cala Wielka Wyspa, Wojnów, Strachocin przeciwpowodziowych wraz z budową/przebudową infrastruktury powiązanej tj. przepustów, przejazdów wałowych, schodów skarpowych oraz różnego rodzaju przesłon przeciwfiltracyjnych.”

**Worki z piaskiem?** To ostateczność, gdy pojawi się sygnał, że woda zagraża koronie wału. Wtedy wszyscy – razem z wojskiem – ruszymy do pomocy. Na ten moment nie ma to sensu.

💧 **Wody podskórne w parku Biskupińskim** są naturalnym zjawiskiem. Pojawiają się w formie mini jeziorek wypychanych przez wodę na zawalu. Nie są to przecieki przez wały, więc nie należy ich zatykać workami czy geowłókniną – ważna jest obserwacja, a nie panika.

Zachowajmy spokój i gotowość do działania, gdy nadejdzie potrzeba!

Warto obserwować 👀 Czarna wodę w parku Szczytnickim – ona pierwsza wylała i zalała park Szczytnicki, ZOO i Szczytniki oraz część Zalesia.

W razie W. Jacek Jerzmański zorganizuje mini sztab kryzysowy dla wolontariatu WW na ul Pautscha 4 w siedzibie Rady Osiedla.

18.09.2024 godz. 9:00 Komunikat oficjalny

Aktualne dane z MPWiK Wrocław, z dzisiejszego poranka, 18 września 2024 r.

  • Woda w kranach JEST zdatna do picia na terenie całego miasta.
  • Poziom kolektora przed WOŚ – 3,16 m.
  • Napływ na WOŚ (pompownia główna) ok. 8466 m3/h.
  • Zbiorniki retencyjne – aktualny stan, w pełni sprawne.
  • Brak zgłoszeń o większych zalaniach na terenie miasta.

Prognoza IMGW dla Wrocławia:

  • Do niedzieli bez opadów.

18.09.2024 godz. 8:00 Jaz Opatowice

Zgodnie z pomiarami IMGW stan wody na stacji Trestno o godz. 4:30 osiągnął stan alarmowy (450 cm). Natomiast patrząc na wykres poziomu wody oraz wysokość tafli wody przy Jazie Opatowickim, sytuacja na chwilę obecną wydaje się być bezpieczna.

Woda jest wciąż w korycie rzeki, zarówno w pierwotnym biegu Odry jak również w kanale przeciwpowodziowym. Wejście na wały od strony parkingu jest niemożliwe i pilnowane przez funkcjonariuszy policji.

17.09.2024 godz. 18:42

Jacek Jerzmańskizobligowany Uchwałą Rady Osiedla Biskupin- Sępolno- Dąbie- Bartoszowice do pełnienia m.in. społecznej funkcji Lidera Powodziowego- osoby która koordynuje i wspomaga wszelkich zleconych przez służby działań:

Rzetelną i wiarygodną informację otrzymujecie Państwo z oficjalnych miejskich stron. Jak wielokrotnie pisałem, nie ma aktualnie zadań i zaleceń ze strony Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sytuacja na chwilę obecną wydaje się, pomimo wszystko trudnej sytuacji hydrologicznej, stabilna. Wezbrania powodziowego, albo pisząc wprost fali, spodziewamy się pod koniec tygodnia. Wszelkie racjonalne i miarodajne prognozy podawane są do piątku 20 września.
Jestem na Wielkiej Wyspie na codzień, kilka razy dziennie jestem na wałach i budowlach hydrotechnicznych. Jestem wśród lokalnych społeczności, sąsiadów, od wczoraj również różnych wspólnot religijnych. Jestem także w kontakcie ze służbami które odpowiedzialne są za nasze wspólne bezpieczeństwo. Wykonuje dziennie kilkadziesiąt telefonów, a odbieram ich jeszcze więcej pomimo swoich obowiązków zawodowych i rodzinnych. Pełnię tą funkcję społecznie. Nie widzę potrzeby prowadzenia relacji, bloga, strony czy innego fanpage’a. Jesteśmy już i tak wystarczająco przeinformowani i choć jeszcze nie było wezbrania to przesiąknięci wiedzą.

17.09.2024 godz. 18:20 Jaz Opatowice

17.09.2024 godz. 11:30 zakaz poruszania się po wałach

Uwaga! WPROWADZA SIĘ CZASOWY ZAKAZ PORUSZANIA SIĘ PO WAŁACH PRZECIWPOWODZIOWYCH. Zakaz wchodzi w życie od dnia 17 września 2024 r. do odwołania. Przejście przez Jaz Bartoszowicki zablokowane przez policje. Nowe mosty Chrobrego przejezdne.

17.09.2024 godz. 6:40 Jaz Opatowice

Przy Jazie Opatowickim sytuacja w stosunku do wczorajszego wieczora wydaje się być wciąż stabilna. Sytuacja pomiarowa na stacji w Trestnie cały czas jest monitorowana, z wykresu wygląda jak by prognozy wypłaszczały się. Z wczorajszego wykresu wynikało, że duży wzrost miał nastąpić dziś w nocy natomiast tak się nie stało.

źródło: https://hydro.imgw.pl/#/station/hydro/151170030?h=73

17.09.2024 godz. 6:20

Miasto wydało oficjalną infrormację, w której najważniejsze punkty dla mieszkańców Wielkiej Wyspy to:

Jak wynika z najświeższych informacji wykorzystamy całkowity potencjał Wrocławskiego Węzła Wodnego. Operacjonalizujemy pracę wg “scenariusza 6”. Scenariuszy łącznie jest 8 z czego im wyższa cyfra tym bardziej poważny stan.

Sytuacja meteo poprawiła się – przestało padać nie tylko we Wrocławiu, ale przestaje padać w górach. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu czterech dni w górach spadło tyle deszczu ile zwykle w pół roku. Dlatego teraz sytuacja hydrologiczna budzi niepokój.

“Scenariusz 6” dotyczy sytuacji, gdy wodowskaz w Trestnie będzie wskazywał nie więcej niż 705 cm. Obecnie prognoza dla Trestna 600-650 cm. Czyli przepływ wody na poziomie 2600 m3/h.

Zamknięto między innymi Jaz Opatowicki wyłączając z użytku Wyspę Opatowicką. Zamknięte niebawem zostaną przejścia pod mostami – np. Pokoju czy Jagiellońskimi. W tym miejscu pojawi się niebawem wysoka woda.

Wciąż usuwane są przez właścicieli budynki beachbarów – RZGW kilka dni temu nakazała ich bezwzględną i niezwłoczną ewakuację. Obecnie RZGW szacuje, że około 40% obiektów zostało w mieście usuniętych.

Na koniec – prosimy, by wiedzę na temat obecnej sytuacji zdobywać w oficjalnych i potwierdzonych źródłach – takim są miejskie media czy miejskie oficjalne profile społecznościowe. Również lokalne media – szczególnie te z rozbudowanymi redakcjami lub od doświadczonych dziennikarzy. Tu wciąż obowiązuje reguła, że zanim podadzą informację nie tylko weryfikują ją u źródła ale także szukają drugiego źródła niezależnego potwierdzającego informację.

16.09.2024 godz. 18:40 Jaz Opatowice

W okolicach Jazu Opatowickiego zbierają się tłumy mieszkańców, który obserwują stan wody. Sama przeprawa została zamknięta przez służby i nie można przejść na Wyspę Opatowickiej. Na parkingu przy Jazie ciężko jest znaleźć wolne miejsce. Popularny wśród mieszkańców beach bar OpatiVice, został przez właścicieli i obsługę zabezpieczony a kontenery z których został zrobiony, tymczasowo przeniesione na parking przy wałach.

16.09.2024 godz. 17:00 Czasoprzestrzeń

W dawnej Zajezdni Dąbie znajduje się punkt wydawania piasku dla mieszkańców. W tym momencie dostarczono kolejne 26 ton tego surowca.

16.09.2024 godz. 16:00 kanał żeglugowy przy Olimpia Port

Wysokość tafli wody na Kanale Żeglugowym przy osiedlach Olimpia Port oraz Nowy Port nie jest wysoka. Jest to kolejne, potencjalne ujście i możliwy do wykorzystania element w celu spłaszczenia potencjalnej fali kulminacyjnej.

Zaktualizowane prognozy IMGW

WAŻNE: IMGW właśnie obniżyło prognozowaną wysokość fali powodziowej o 80 cm – z 699 cm do 619 cm. Oznacza to, że poziom wody będzie o 35 cm niższy w porównaniu do powodzi z 2010 roku (szczyt wyniósł wtedy 654 cm). Wygląda na to, że sytuacja jest bardziej optymistyczna, ale im bliżej nadejścia fali, tym prognozy powinny być dokładniejsze.

Na bieżąco aktualizowana prognoza na stronie: https://hydro.imgw.pl/#/station/hydro/151170030?h=73

Powódź 1997 stan zalania pobliskich terenów

Zobaczcie jak wyglądy zalane przez wodę tereny w okolicach Wielkiej Wyspy podczas powodzi z 1997 roku.

Numery alarmowe we Wrocławiu

16.09.2024 godz. 8:40 Jaz Opatowice i Most Bartoszowicki

Kolejna porcja najnowszych zdjęć z Jazu Opatowickiego oraz Mostu Bartoszowickiego. Sytuacja od wczorajszego wieczora nie zmieniła się tak dramatycznie. Wczoraj w ciągu dnia widać było podnoszenie się wody z godziny na godzinę. Trzeba pamiętać, że na chwilę obecną woda na obszarze Wielkiej Wyspy znajduje się w korycie.

Woda we Wrocławiu nadaje się do spożycia prosto z kranu. Jest przebadana i bezpieczna

Kranówka we Wrocławiu nadaje się do spożycia prosto z kranu, bez przegotowania i dodatkowego filtrowania. Nasze oba Zakłady Produkcji Wody „Na Grobli” i „Mokry Dwór” pracują zgodnie z planem i produkują kranówkę najwyższej jakości. Jesteśmy zabezpieczeni systemem jazów, układy elektryczne zasilające zakłady są wyniesione ponad poziom ziemi, materiały do uzdatniania zabezpieczone, a zbiorniki uzdatnionej, czystej wody – pełne. Stale monitorujemy sytuację – zapewnia wrocławskie MPWiK.

16.09.2024 godz. 6:40 Jaz Opatowice

Poziom wody podniósł się nieznacznie w porównaniu do niedzielnego wieczora.

Prognoza na stacji Trestno

16.09.2024 23:45 Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia

 Prezydent Jacek Sutryk ogłosił ALARM PRZECIWPOWODZIOWY DLA WROCŁAWIA.

Co to oznacza:

  • Łącznie zaplanowanych jest 256 różnych działań.
  • W skrócie to m.in. całodobowy monitoring wałów, kontrola i zabezpieczenie przepustów, zamknięcie przejazdów wałowych.
  • Podwyższamy wał na Kozanowie i Opatowicach
  • Rozpoczynamy stawianie szandorów czyli dodatkowego zabezpieczenia wzdłuż Kanału Miejskiego od Jazu Psie Pole do mostu Trzebnickiego.

W Czasoprzestrzeni – zbiórka dla powodzian.

W związku z poważną sytuacją powodziową, która dotknęła m.in. Kłodzko, Głuchołazy, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bardo i inne miejscowości na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku, uruchamiamy w Czasoprzestrzeni we Wrocławiu (u. Tramwajowa 1-3) zbiórkę rzeczy dla poszkodowanych.

Bardzo prosimy o przynoszenie tylko rzeczy z poniższej listy:

  • Woda i napoje.
  • Żywność z długim okresem przydatności
  • Żywność dla zwierząt.
  • Naładowane powerbanki z okablowaniem.
  • Baterie i latarki.
  • Pompy do odpompowywania wody.
  • Płyny do dezynfekcji.
  • Maseczki ochronne.
  • Rękawice gumowe.
  • Termosy.
  • Środki czystości i higieny osobistej (pasty do zębów, szczoteczki, żele pod prysznic, szampony, dezodoranty etc).
  • Skarpetki i bieliznę osobistą TYLKO NOWĄ.
  • Środki do sprzątania

Rzeczy można przynosić do Czasoprzestrzeni (była zajezdnia Dąbie we Wrocławiu) w godzinach 10:00–20:00.

15.09.2024 godz. 9.00 informacja

Komunikat z magistratu z dnia 15.09.2024 na godzinę 9 jest taki, że opady deszczu nie powinny być zagrożeniem dla miasta.

  • W sobotę (14.09) opady były do 15 l/m2,
  • w nocy z soboty na niedzielę (14/15.09) – opady miejscami intensywne do 35 l/m2.
  • W niedzielę (15.09) planowane są opady rzędu 16 l/m2,
  • a w poniedziałek (16.09) – 6 l/m2.

We Wrocławiu sytuacja jest stabilna pod względem hydrologicznym. Problemem był mocny wiatr – w porywach 85 km/h.

Stan wody na dzień Niedziela 15.09.2024 na godzinę 10.30

Sytuacja stanu rzeki na chwilę obecną wygląda całkiem dobrze, poziom wody jest wyższy niż zwykle, natomiast w związku z sytuacją w całym regionie, patrząc na koryto rzeki nie powinniśmy mieć powodów do obaw.

Ryzyko powodziowe w obszarze Wielkiej Wyspy

Państwowa Straż Pożarna pokazała mapy na których czerwonym kolorem zaznaczone są miejsca w których występuje największe ryzyko wystąpienia wody z koryta rzeki. Większość obszaru, który może zostać podtopiony jest w niewielkim stopniu zamieszkany. Są to tereny zalewowe, dzięki którym osiedla Biskupin, Bartoszowice, Sępolno czy Dąbie są całkowicie bezpieczne.

Straż Miejska Wrocławia radzi!

W związku z aktualną sytuacją pogodową strażnicy monitorują rzeki i zwracają szczególną uwagę na inne zagrożenia.

Dziś przy ulicy Kuźniczej zagrożeniem była zwisająca z dachu blacha. Ulica została zamknięta i zabezpieczona przez naszych funkcjonariuszy dopóki Staż Pożarna nie zakończyła swoich czynności.

Strażnicy miejscy z Wrocławia przypominają:

  • Jeżeli zauważysz odpadające dachówki, powalone drzewo, zatkaną studzienkę itp. nie czekaj tylko zgłaszaj to odpowiednim służbom.
  • Nadal otrzymujemy alerty pogodowe dlatego apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów deszczu, związanych z tym możliwych podtopień i zagrożeń spowodowanych silnym wiatrem.
  • Monitoruj alerty i raporty pogodowe, aby otrzymywać ostrzeżenia i aktualizacje dotyczące gwałtownych powodzi.
  • Słuchaj komunikatów o nadchodzących zagrożeniach.
  • Zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany.
  • Noś odzież ochronną i poszukaj schronienia w pomieszczeniu.
  • Trzymaj się z dala od okien i drzwi podczas ulewnego deszczu i silnego wiatru.
  • Unikaj przejść podziemnych pod drogami, rowów odwadniających, terenów nisko położonych i miejsc, gdzie zbiera się woda – mogą one niespodziewanie zostać zalane lub przepełnione.
  • Unikaj jazdy w ulewnym deszczu ze względu na słabą widoczność. Jeśli to możliwe, zaparkuj i poczekaj, aż deszcz osłabnie lub ustanie, aby kontynuować podróż.
  • Nie próbuj przejeżdżać przez zalaną drogę. Woda może być głębsza i silniejsza niż się wydaje i może zawierać zanieczyszczenia, ostre lub niebezpieczne przedmioty, dziury w jezdni lub przewody elektryczne.
  • Pojazdy mogą stać się niestabilne lub nawet zmiecione, jeśli zostaną porwane przez szybko płynące lub gromadzące się wody powodziowe. Wystarczy kilka cali wody, aby przemieścić pojazd.
  • Trzymaj się z dala od linii energetycznych i przewodów elektrycznych.
  • Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku.
  • Zabezpiecz budynek, a w razie potrzeby przygotuj worki z piaskiem.
  • Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Facebook
Twitter
LinkedIn
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W artykule znajdziesz:

0
Would love your thoughts, please comment.x