Wrocław wzbogaci się o 88 nowych ławek w ramach dwóch programów: Ławeczka Mieszkańca oraz Fundusz Osiedlowy. Ich montaż już się rozpoczął, a lokalizacje zostały wytypowane przez mieszkańców oraz lokalne społeczności. Duża część z tych ławek powstanie na terenie Wielkiej Wyspy.
Ławeczka Mieszkańca – decyzje w rękach mieszkańców
Ławeczka Mieszkańca to program, w którym mieszkańcy Wrocławia wskazują miejsca, gdzie nowe siedziska są najbardziej potrzebne. Zgłoszenia są weryfikowane przez Biuro Oficera Pieszego, które sprawdza m.in. stan prawny działki, a realizacją zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM).
– Jeśli ktoś zauważył brak ławki w swojej okolicy lub czuje, że jego potrzeby zostały pominięte, zapraszamy do zgłoszeń w ramach kolejnej edycji programu, planowanej na wiosnę – mówi Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
W ramach tej edycji programu zamontowane zostaną 44 ławki, których koszt to 121 tys. zł (w tym 3-letnia konserwacja). Siedziska pojawią się m.in. na ulicach: Stanów Zjednoczonych, Lekcyjnej, Chopina, Mickiewicza, Bagiennej, Przy Torze, Gazowej, Podwale, a także w parkach: Czarna Woda i Marii Dąbrowskiej.
Fundusz Osiedlowy – wsparcie lokalnych społeczności
Kolejne 44 ławki powstaną w osiedlach Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice dzięki Funduszowi Osiedlowemu. Ich koszt wynosi prawie 130 tys. zł (również z 3-letnią konserwacją). Zostaną zamontowane m.in. na ulicach Kosynierów Gdyńskich, Partyzantów i Olszewskiego.
Na Olszewskiego już montują
W dniu dzisiejszym już trwają pierwsze prace przy montowaniu nowych ławek.
Wytrzymałość i estetyka
Nowe ławki zaprojektowano z myślą o trwałości i estetyce. Mają stalową konstrukcję malowaną proszkowo oraz podłokietniki. Siedziska wykonano z olejowanego drewna jatoba (diamentowej wiśni), które cechuje się odpornością na wstrząsy, gnicie i zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkowo wszystkie elementy są zaokrąglone, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
– Ławki cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób starszych i z ograniczoną mobilnością. Apelujemy o ich poszanowanie – są wspólną własnością nas wszystkich – dodaje Marek Szempliński, rzecznik ZZM.
Jak zgłosić lokalizację nowej ławki?
Jeżeli chcesz, aby w Twojej okolicy pojawiła się nowa ławka, możesz zgłosić taką propozycję:
- Wyślij e-mail na adres: bzm@um.wroc.pl.
- Pamiętaj, że jedna osoba może zgłosić tylko jedną lokalizację.
- Sprawdź, czy wskazane miejsce jest własnością miasta – można to zrobić na stronie geoportal.wroclaw.pl.
Zgłoszenia będą oceniane pod kątem dostępności dla osób o ograniczonej mobilności, szczególnie seniorów, oraz ich użyteczności dla lokalnej społeczności.