Wrocław to miasto o ogromnym potencjale inwestycyjnym i turystycznym, które skrywa w sobie wiele ciekawych, często nieoczywistych miejsc. Jednym z nich jest budynek Dworca Świebodzkiego, czyli Dworzec Miejski Kolei wzniesiony we Wrocławiu w XIX, którego okolica obecnie przeżywa swój rozkwit. Co do zaoferowania ma wrocławski Dworzec Świebodzki i dlaczego warto zamieszkać w jego okolicy? Odkryj Dworzec Świebodzki dawniej i dziś.
Historia Dworca Świebodzkiego
Dworzec świebodzki to jeden z najstarszych budynków kolejowych w stolicy Dolnego Śląska. Jego budowa rozpoczęła się już XIX wieku i jest powiązana z dynamicznym rozwojem kolei, a zarazem stanowi perełkę wrocławskiej architektury.
Powstanie i rozwój dworca (1843-1991)
Rozpoczęcie budowy dworca miało miejsce w kwietniu 1842 roku i był to wówczas nie tylko pierwszy dworzec we Wrocławiu, ale i jeden z pierwszych w Prusach. Swoją nazwę czerpie z planów dotyczących trasy – początkowo miał obsługiwać głównie linię Wrocław-Świebodzice.
W XIX i XX wieku dworzec przechodził liczne modernizacje, których celem było dopasowanie budynku do rosnącego ruchu pasażerskiego i towarowego. Wraz z rozwojem zainteresowania koleją niezbędne okazało się powiększenie peronów, rozbudowanie hal czy unowocześnienie infrastruktury. Rozwijany był nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i wizualnym – początkowo niepozorny gmach przekształcono w elegancki budynek nawiązujący stylistycznie do włoskiego renesansu.
Mimo zniszczeń, które dotknęły dworzec w czasie II wojny światowej, został on odbudowany i z Dworca Świebodzkiego kursowały pociągi aż do 1991 roku.
Znaczenie Dworca Świebodzkiego w historii Wrocławia
Dworzec Świebodzki mieści się w ścisłym centrum miasta i odegrał sporą rolę w rozwoju gospodarczym Wrocławia. Neoklasycystyczny dworzec stanowił punkt komunikacyjny Prus, co pozwoliło miastu rozwijać się pod względem przemysłowym i handlowym. Uruchomienie wrocławskiej kolei było początkiem rozwoju technicznego miasta i stworzyło podwaliny dla dzisiejszego poziomu rozwoju miasta.
Zamknięcie dla ruchu pasażerskiego w 1991 roku
Neoklasycystyczny dworzec kolejowy nie przetrwał zmian i w 1991 budynek Dworca Świebodzkiego przestał pełnić swoją wcześniejszą funkcję. W latach 80 XX wieku spadło tutaj zapotrzebowanie na usługi pasażerskie, czego przyczyną był między innymi rozwój Dworca Głównego. Z tego głównie powodu ruch pasażerski na Dworcu Świebodzkim został wstrzymany w 1991 roku, a ruch towarowy trwał jeszcze kilka lat, po czym również przeniesiono go na inne wrocławskie dworce kolejowe.
Obecne funkcje Dworca Świebodzkiego
Choć wygląd dworca nie zmienił się znacząco od wielu lat, to jednak wnętrze Dworca Świebodzkiego pełni zupełnie inne funkcje niż w przeszłości. Tym, o czym warto wspomnieć, jest Targowisko Świebodzki, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia, ale i przyjezdnych. W każdą niedzielę we wczesnych godzinach porannych okolice Dworca Świebodzkiego zamieniają się w barwne i gwarne targowisko, na którym można zakupić warzywa, owoce, nabiał, mięso, ubrania, ale i… meble. Ta niedzielna tradycja to coś, z czym stacja Wrocław Świebodzki kojarzy się wielu.
Z drugiej strony, należy wspomnieć również o kulturalnym obliczu tego miejsca. Scena na Świebodzkim to Teatr Polski we Wrocławiu. Ta nietypowa przestrzeń teatralna ulokowana jest w zachodnim skrzydle i odznacza się unikalną atmosferą i chętnie stawia na eksperymentalne spektakle, których celem jest oczarować i zaskoczyć widza.
Wreszcie, Hala Świebodzki to także popularny food court, którą upodobali sobie głównie młodsi mieszkańcy miasta oraz studenci. W wyjątkowej przestrzeni dworca mieszczą się liczne restauracje serwujące dania z różnych zakątków świata. W weekendy towarzyszą temu imprezy, karaoke czy silent disco. Dziedziniec dworca zdobią z kolei neony, które czynią tę przestrzeń jeszcze bardziej spektakularną.
Przebudowa Dworca Świebodzkiego i jego przyszłość
Jednym z elementów planu przebudowy jest powrót ruchu pasażerskiego na Dworzec Świebodzki. Planowana jest między innymi odbudowa linii 757 i 760, które pozwoliłyby na lepszą komunikację z południowymi częściami Wrocławia i w ten sposób odciążyła inne wrocławskie stacje. Dworzec Świebodzki miałby być też włączony do Kolei Dolnośląskich, co oznaczałoby nowe połączenia regionalne z naciskiem na przejazdy do Kątów Wrocławskich. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mogliby zyskać szybszy dojazd do centrum miasta. Prace związane z infrastrukturą na Dworcu Świebodzkim są planowane na lata 2026-2028.
Dworzec Świebodzki usytuowany zaledwie kilkanaście minut spacerem od wrocławskiego rynku jest oczywiście łakomym kąskiem dla wielu. Śródmieście Świebodzkie lub Centrum Świebodzkie (w taki sposób nazywane są od 2018 roku pobliskie obszary) to miejsce, co do którego miasto ma dalekosiężne plany. Celem jest dalsza rewitalizacja i rozbudowa tych terenów i stworzenie nowoczesnego śródmieścia położonego zaledwie o kilometr od wrocławskiego Rynku wypełnionego estetycznymi budynkami mieszkalnymi, zielonymi terenami rekreacyjnymi oraz biurami.
Inwestycje, które pozwolą okolicy się rozwinąć, czyli Braniborska 10
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu to na tyle ciekawa okolica, że przyciąga również inwestorów zainteresowanych rozbudową Wrocławia w celach mieszkalnych. Jednym z takich miejsc jest Braniborska 10, czyli inwestycja mieszkaniowa położona przy ulicy o tej samej nazwie. Braniborska to ulica prowadząca bezpośrednio do Dworca Świebodzkiego oraz Dzielnicy Czterech Świątyń. Lokalizacja ta cieszy się dużym powodzeniem – to idealne miejsce dla tych, którzy cenią miejski klimat, ale potrzebują też przestrzeni do wypoczynku. Bliskość centrum to dostęp do atrakcji, bogatej oferty gastronomicznej i kulturalnej, przy jednoczesnym komforcie mieszkania w przytulnym i funkcjonalnym otoczeniu.
Inwestycja Braniborska 10 obejmuje ponad 400 mieszkań o wielkości od 1 do 4 pokoi i metrażu 25–130 m². Ci, którzy zdecydują się na zakup lokalu w obrębie inwestycji, będą mogli cieszyć się wysokim standardem wykończenia: detalicznie zaprojektowaną elewacją, kameralnym wewnętrznym patio, zielonym ogrodem wertykalnym, balkonami z deskami tarasowymi oraz elegancką strefą wejściową z lokalami usługowymi. Funkcjonalność uzupełniają wózkownia, rowerownia oraz komórki lokatorskie.
Mieszkania zaprojektowano nowocześnie i wygodnie, z intuicyjnym podziałem przestrzeni. W najbliższej okolicy inwestycji znajdują się dynamicznie rozwijające się tereny przy Dworcu Świebodzkim. Zdjęcie – https://fotopolska.eu/38064,foto.html